12.1.2027
- Tapahtuma
- Kalastus
Koskikohteiden vapaluvat vuodelle 2027
Alkaa 12.1.2027 klo 09:00
Päättyy 31.12.2027 klo 23:59
Keihärinkoski sijaitsee Viitasaarella Muuruejärven ja Ylä-Keiteleen välissä. Se on ensimmäinen koski Kivijärven vesireitillä Keiteleestä ylöspäin ja yksi maamme maineikkaimmista taimenkoskista. Kalastajille on tarjolla erinomaisia majoitustiloja kosken lähellä, joten voit tulla viihtymään pidemmäksikin aikaa.
Kalastonhoidossa pääpaino on luontaisen järvitaimenen elinolojen parantamisessa. Koskella kalastajan vapaa voivatkin taivuttaa kookkaat, luonnonkudusta peräisin olevat järvitaimenet. Kalastoa tuetaan järvitaimenen mäti- ja poikasistutuksin. Lisäksi kesäaikaan kalastajalla on mahdollisuus tavoitella kuhaa kosken loppuliu’usta.
Keihärinkoskella on sallittu ainoastaan perinteinen perhokalastus. Alueelle voi ostaa yksittäisiä lupia tai varata koko kosken oman seurueensa käyttöön. Koskella saa kalastaa yhtä aikaa enintään viisi henkilöä.
Veden lämpötilaa Keihärinkoskella voi seurata sulan veden aikana reaaliaikaisesti SensorMonitor-palvelussa (map.sensormonitor.fi).
1.12.–31.8. Kahlaaminen on kielletty 1.12.–31.5.
12.1.2027
Alkaa 12.1.2027 klo 09:00
Päättyy 31.12.2027 klo 23:59
15.12.2026
Alkaa 15.12.2026 klo 09:00
Päättyy 31.12.2027 klo 23:59
28.9.2026
Tiedekeskus on viimeistä kertaa yleisölle auki perjantaina 2.10.2026. Tiedekeskuksen yhteydessä toiminut Metsähallituksen asiakaspalvelupiste sulkeutuu samaan aikaan.
28.9.2026
Metsähallituksen kalastus- ja metsästyslupia sekä valtion kalastonhoitomaksun voi jatkossa maksaa Epassilla ja Edenredillä. Uusien maksutapojen käyttöönotto pyritään mahdollistamaan niin, että liikuntaetua pääsee käyttämään tulevan kauden lupiin.
Kosken kalastajamäärää on rajoitettu. Keihärinkoskella saa kalastaa yhtaikaa enintään viisi henkilöä. Varmistathan etukäteen, onko haluamallesi ajalle saatavilla lupia.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan, kun viehekalastat koski- ja virta-alueilla. Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä.
Jos viehekalastat virtaamattomissa vesissä, kuten järvilaajentumissa, kalastonhoitomaksun maksaminen riittää.
Onkiminen ja pilkkiminen on kokonaan kielletty vaelluskalavesistöjen (eli myös tämän lupa-alueen) koski- ja virta-alueilla. Virtaamattomissa vesissä onkiminen ja pilkkiminen on sallittu maksutta.
Huomaathan, että Keihärinkosken vapalupa-alue on käytännössä kokonaan virtaavaa vettä.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Lupa-alueella on kalastuskieltoalueita, jotka on merkitty alueen karttaan. Kalastus on kielletty sillan yläpuolisella etelärannalla sekä sillan alapuolisella pohjoisrannalla vanhalta kiviarkulta noin 20 metriä alavirtaan.
Keihärinkoskella voi majoittua esimerkiksi Keihärinkosken koskituvassa, josta saa tietoa osoitteesta keiharinkoski.fi.
Koskella on vuokrakämppien lisäksi keittokatos.
Keihärinkosken alaosaa on kunnostettu entisestään syksyllä 2020. Virtavesikalojen ja eliöiden elinympäristöjä ja lisääntymismahdollisuuksia parannettiin lisäämällä koskeen kutusoraa (70 m2), poikaskivikkoa (300 m2) ja puuainesta. Myös ranta-alueen virtaamia tehostettiin.
Koskeen istutetaan taimenen ja harjuksen mätiä tai pienpoikasia.
Kalastonhoidossa ja kalastuksen suunnittelussa käytetään apuna muun muassa sähkökoekalastuksia ja taimenen kutupesälaskentoja.
Ajantasainen Muuruejärven vedenkorkeus- ja virtaamatilanne selviää osoitteesta www.ymparisto.fi.
Veden lämpötilaa Keihärinkoskella voi seurata sulan veden aikana reaaliaikaisesti SensorMonitor-palvelussa (map.sensormonitor.fi). Lue vastuullisen kalastajan ohjeista lisää siitä, miten voit huomioida korkeat lämpötilat omassa toiminnassasi. Samalla sivulla on tietoa myös lupamyynnin mahdollisesta keskeyttämisestä lämpötilojen kohotessa.
Lupia myydään ajalle:1.12.–31.12.2026