1.12.2025
Paikallisten oikeutta voidaan käyttää väärin
Pelkästään kirjojen siirtäminen eli ilmoitus maistraattiin ei tee metsästäjästä tai kalastajasta paikallista.
Vikakönkään vapalupa-alue sijaitsee Napapiirin retkeilyalueella, E75-tien varressa 25 kilometriä Rovaniemeltä pohjoiseen. Lupa-alueeseen kuuluu noin kolmen kilometrin osuus Raudanjokea Vikajärvestä alaspäin. Retkeilyalueella on tasokas retkeilypalveluvarustus, muun muassa retkeilypolkuja ja tulipaikkoja. Vikakönkäältä on polkuyhteys etelään Vaattunkikönkäälle.
Riippusillasta ylävirtaan on rakennettu noin 200 metriä pitkä koskimelontarata. Koskimelontarata koostuu teräksisistä pylväistä molemmin puolin koskea ja näitä yhdistävistä teräsvaijereista. Ollessaan pystytettynä koskimelontarata voi haitata kalastusta osassa Vikakönkään vapalupa-aluetta. Kesällä 2025 koskipujottelurata on poikkeuksellisesti paikallaan toukokuusta alkaen.
1.1.–31.12. Tarkista kalastusajan poikkeukset lupaehdoista.
1.12.2025
Pelkästään kirjojen siirtäminen eli ilmoitus maistraattiin ei tee metsästäjästä tai kalastajasta paikallista.
18.11.2025
Metsähallitus perustaa valtion vesialueille lähes sata uutta kalastuslupa-aluetta. Uusia kalavesiä ei tule, vaan kyse on siitä, että kohteet rajataan uudelleen. Kaikki kuluvan vuoden pyydysluvat ja poistuvien alueiden vapaluvat on ostettava viimeistään 30.11.2025.
7.11.2025
Vuoden 2026 vuosimaksun myynti on alkanut perjantaina 7.11.2025, joten kalastonhoitomaksun voi lunastaa vaikkapa Eräluvat.fi-palvelusta vaikkapa isänpäivä- tai joululahjaksi.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan kaikkeen kalastamiseen. Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä.
Onkiminen ja pilkkiminen on kokonaan kielletty vaelluskalavesistöjen (eli myös tämän lupa-alueen) koski- ja virta-alueilla. Virtaamattomissa vesissä, kuten järvilaajentumissa, onkiminen ja pilkkiminen yhdellä vavalla on sallittu, kun hankit vapaluvan.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Vikakönkäällä on hyvät retkeilyrakenteet. Alueelta löytyy esimerkiksi laavuja, tulipaikkoja ja kuivakäymälöitä. Lue lisää Napapiirin retkeilyalueesta Luontoon.fi:stä.
Vikaköngäs sijaitsee ainoastaan noin 25 kilometrin päässä Rovaniemen keskustasta.
Vikakönkään jokivarressa on esteetön laavu, jonne johtaa sorastettu polku. Alueella on myös esteetön kalastuslaituri. Laiturissa on saranoidut kaiteet ja laiturin sivulla köysikaiteet ovat toisesta päästä aukeavia.
Lue lisää Napapiirin retkeilyalueen esteettömistä palveluista Luontoon.fi-sivustolta.
Raudanjoen vesistössä on siirrytty kalastonhoidossa taimenen pienpoikasistutuksiin vuonna 2023.
Lupia myydään ajalle:1.1.–31.12.2025
Seuraavan kauden lupamyynti alkaa 16.12.2025 klo 09:00
Lupia myydään ajalle: 1.1.–31.12.2026
Lupia myydään ajalle:1.1.–31.12.2025