Kuntalaisen jokilupa vapakalastukseen, Utsjoki 1510
Davvisámegillii (PDF, 108 ks, ođđa gilkor rahpasa)
Utsjoen kuntalaisen jokilupa myönnetään vapakalastukseen sellaisilla lohen ja taimenen nousualueilla, jotka sijaitsevat valtion vesialueilla Utsjoen kunnan alueella.
Muille oman kunnan alueella sijaitseville valtion vesille kuntalaisille myönnetään maksuton kalastuslupa. Lue lisää Ylä-Lapin kuntalaisten kalastusluvista.
Jokilupa on kausilupa, jonka saavat halutessaan kaikki kuntalaiset. Lupa on henkilökohtainen ja omakustannehintainen. Hinta on määritelty maa- ja metsätalousministeriön maksuasetuksessa.
Merilohi on rauhoitettu ja sen pyynti on vuoden 2022 tapaan myös vuonna 2023 kielletty Tenojoen vesistössä.
Utsjoen kuntalaisen jokilupaan kuuluvat alueet
Utsjoen kuntalaisen jokilupa oikeuttaa kalastamaan vapakalastusvälineillä Tenon sivuvesisäännön alueella, valtion vesillä Utsjoen kunnan alueella.
Valtion vesialueiden rajat ovat nähtävillä violetilla kuvioinnilla Retkikartta.fi-palvelussa.
Kartalla näkyvien vapalupa-alueiden lisäksi jokilupaan kuuluu myös Kevojoki valtion vesialueilla.
Kuntalaisen jokilupa vapakalastukseen, Utsjoki
Luvan ostaminen
Ostotiedot
Vuoden 2023 lupien myynti alkaa 27.2.2023.
Kalastuslupa | luvan hinta |
---|---|
Aikuisen kausilupa | 40 € |
Alle 18-vuotiaan kausilupa | 0 € |
Huomaathan, että myös alaikäisen maksuton lupa tulee lunastaa luvanmyyntipisteestä.
-
Palvelunumero 020 69 2424 (arkisin 9–15)
Ylä-Lapin luontokeskus Siida (luontoon.fi)
Inarintie 46, 99870 Inari
Puhelinnumero 0206 39 7740
Ivalon palvelupiste (luontoon.fi)
Ivalontie 10, 99800 Ivalo
Puhelinnumero 0206 39 7701
Lupaehdot
Alueen lupaehdot
Kalastus vavalla ja vieheellä on sallittu 1.6.–20.8.- Merilohi on rauhoitettu ja sen pyynti on vuoden 2022 tapaan myös vuonna 2023 kielletty Tenojoen vesistössä.
- Lupa ei oikeuta kalastamaan alueen yksityisvesissä.
- Lupa ei oikeuta pyydyskalastukseen.
Pyyntimitat ja rauhoitukset
Kalalaji | Pyyntimitta |
---|---|
Kaikki taimenmuodot (myös purotaimen ja tammukka) | Vähintään 50 cm |
Merilohi | Kaiken kokoiset vapautettava |
Harjus | Vähintään 30 cm |
Viikkorauhoitus alkaa kaikilla lupaan kuuluvilla vesillä sunnuntaisin klo 19 ja päättyy maanantaisin klo 19. Kaikki kalastus on kielletty kyseisenä aikana.
Veden lämpötila vaikuttaa merkittävästi lohikalojen selviytymiseen vapauttamisesta. Veden lämpötilan lähestyessä +20 astetta lohikaloja tuleekin kalastaa harkiten. Tätä lämpimämmissä vesissä lohikalojen kalastusta tulee välttää. Tällöin kannattaa suosia lämpöä paremmin kestäviä lajeja, kuten kuhaa, haukea ja ahventa. Lue lisää vastuullisen kalastajan ohjeista.
Saaliskiintiöt
kalalaji | enimmäissaalis |
---|---|
Lohi | Rauhoitettu. Kaikki saaliiksi saadut yksilöt on vapautettava. |
Taimen | 3 kalaa vuorokaudessa |