1.12.2025
Paikallisten oikeutta voidaan käyttää väärin
Pelkästään kirjojen siirtäminen eli ilmoitus maistraattiin ei tee metsästäjästä tai kalastajasta paikallista.
Syväjärvi on kaksiosainen, kirkasvetinen metsäjärvi, joka sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Kuhmon keskustasta. Järven molemmat päät ovat syvät ja jyrkkärantaiset. Maisemaa hallitsevat kuivat mäntykankaat ja järven pohjoispuolella kohoava Syväjärvensärkkä. Järven ympäri kiertää noin 6 kilometrin pituinen helppokulkuinen rantapolku, jonka varrella on useita nuotiopaikkoja.
Syväjärvelle pyyntikokoisena istutettu kirjolohi tarjoaa kalastuselämyksiä ympäri vuoden. Syväjärvi sopii erinomaisen hyvin kalastus- ja retkeilykohteeksi myös perheille ja ryhmille.
1.1.–31.12.
1.12.2025
Pelkästään kirjojen siirtäminen eli ilmoitus maistraattiin ei tee metsästäjästä tai kalastajasta paikallista.
18.11.2025
Metsähallitus perustaa valtion vesialueille lähes sata uutta kalastuslupa-aluetta. Uusia kalavesiä ei tule, vaan kyse on siitä, että kohteet rajataan uudelleen. Kaikki kuluvan vuoden pyydysluvat ja poistuvien alueiden vapaluvat on ostettava viimeistään 30.11.2025.
7.11.2025
Vuoden 2026 vuosimaksun myynti on alkanut perjantaina 7.11.2025, joten kalastonhoitomaksun voi lunastaa vaikkapa Eräluvat.fi-palvelusta vaikkapa isänpäivä- tai joululahjaksi.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan kaikkeen kalastamiseen – myös onkimiseen ja pilkkimiseen.
Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä. Kalastonhoitomaksua ei kuitenkaan vaadita onkimiseen ja pilkkimiseen, mikäli käytät vain yhtä vapaa. Tällöin vapalupa riittää. Jos ongit tai pilkit usealla vavalla, sinun tulee ostaa vapalupa ja maksaa kalastonhoitomaksu.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Veneitä vuokraa Matti Kyllönen, puh. 040 701 2144.
Syväjärven rannalla on neljä vuokramökkiä, joita vuokraa Lomarengas (lomarengas.fi).
Järven ympäri kiertää noin 6 kilometrin pituinen helppokulkuinen rantapolku, jonka varrella on useita nuotiopaikkoja, laavu sekä telttailualue. Asuntovaunualue on suljettu toistaiseksi.
Parhaat ottipaikat ovat keskiosan salmen tuntumassa ja järven molemmissa päissä.
Syväjärveen istutetaan pyyntikokoista kirjolohta maalis-huhtikuussa ja touko-syyskuussa 2–3 viikon välein. Lisäksi istutetaan satunnaisesti siian poikasia.
Lupia myydään ajalle:1.1.–31.12.2025
Seuraavan kauden lupamyynti alkaa 16.12.2025 klo 09:00
Lupia myydään ajalle: 1.1.–31.12.2026