12.3.2026
Mediatiedote: Taivalkoskella avataan 35-kilometrinen kalastuskohde
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
Ahvenlampi sijaitsee Ukko-Luoston kupeessa, Luoston matkailukeskuksen vieressä. Lampi on noin viisi hehtaaria suuri, ja se soveltuu heittouisteluun ja pilkintään sekä myös koko perheen kalastuskohteeksi.
1.1.–31.12.
12.3.2026
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
2.1.2026
Ehdoissa olevia tekstimuotoja selkeytetään ja ehtojen uusi rakenne mukailee paremmin asiakkaan polkua Eräluvat.fi-palvelussa. Ehtoihin myös tarkennetaan, millä tavoin ja missä asiakas voi tehdä tilauksen, miten asiakas hyötyy sisäänkirjautumisesta tilausvaiheessa ja mihin asiakkaan tulee olla yhteydessä mahdollisissa ongelma- tai muutostilanteissa.
15.12.2025
Ensimmäiset valtion vesialueiden kalastusluvat vuodelle 2026 tulevat myyntiin tiistaina 16. joulukuuta. Suuri osa kalastuslupa-alueista on nyt uusia. Myös osa hinnoista muuttuu. Vapaa-ajankalastajat hankkivat Metsähallitukselta vuosittain noin 100 000 kalastuslupaa.
Huomaathan, että Ahvenlammen länsirannalla kulkevat pitkospuut, lammen pohjoispäässä olevat portaat sekä eteläpäässä sijaitseva silta on purettu marraskuussa 2025 rakenteiden huonon kunnon vuoksi. Rakenteet saattavat vielä näkyä joissain kartoissa.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan kaikkeen kalastamiseen. Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä.
Onkiminen ja pilkkiminen on kokonaan kielletty vaelluskalavesistöjen (eli myös tämän lupa-alueen) koski- ja virta-alueilla. Virtaamattomissa vesissä, kuten järvilaajentumissa, onkiminen ja pilkkiminen yhdellä vavalla on sallittu, kun hankit vapaluvan.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Ahvenlammen rannalla on yksi keittokatos. Lampi sijaitsee Luostolla, joten lammelta on lyhyt matka Luoston palvelujen ääreen. Lisätietoa retkeilyrakenteista ja alueen palveluista löydät Luontoon.fi-sivustolta.
Ahvenlampeen istutetaan pyyntikokoista kirjolohta.
Lupia myydään ajalle:1.1.–31.12.2026