12.3.2026
Mediatiedote: Taivalkoskella avataan 35-kilometrinen kalastuskohde
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
Etelä-Savossa Mikkelin kupeessa sijaitsee kirkasvetinen Valkeajärvi, joka on kooltaan 14 hehtaaria. Järven tavoitelluimmat saaliskalat ovat pulskat siiat ja kirjolohet, joita istutetaan järveen pyyntikokoisina. Kohteen suosituimmat kalastusmuodot ovat talvella pilkintä sekä loppukesällä ja alkusyksyllä perhokalastus.
Valkeajärvellä on kaksi nuotiopaikkaa, ja järven ympäri kiertää osin pitkostettu polku. Hyvän saavutettavuuden ja helppokulkuisuuden vuoksi se soveltuu hyvin kaikenlaisille kalastajille ja luontoharrastajille.
Tule narraamaan siikoja ja kirjolohia ja vietä nautinnollisia hetkiä kauniin metsäjärven maisemissa vaikkapa makkaratulien ja nokipannukahvien kera!
1.1.–31.12.
12.3.2026
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
2.1.2026
Ehdoissa olevia tekstimuotoja selkeytetään ja ehtojen uusi rakenne mukailee paremmin asiakkaan polkua Eräluvat.fi-palvelussa. Ehtoihin myös tarkennetaan, millä tavoin ja missä asiakas voi tehdä tilauksen, miten asiakas hyötyy sisäänkirjautumisesta tilausvaiheessa ja mihin asiakkaan tulee olla yhteydessä mahdollisissa ongelma- tai muutostilanteissa.
15.12.2025
Ensimmäiset valtion vesialueiden kalastusluvat vuodelle 2026 tulevat myyntiin tiistaina 16. joulukuuta. Suuri osa kalastuslupa-alueista on nyt uusia. Myös osa hinnoista muuttuu. Vapaa-ajankalastajat hankkivat Metsähallitukselta vuosittain noin 100 000 kalastuslupaa.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan kaikkeen kalastamiseen – myös onkimiseen ja pilkkimiseen.
Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä. Kalastonhoitomaksua ei kuitenkaan vaadita onkimiseen ja pilkkimiseen, mikäli käytät vain yhtä vapaa. Tällöin vapalupa riittää. Jos ongit tai pilkit usealla vavalla, sinun tulee ostaa vapalupa ja maksaa kalastonhoitomaksu.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Valkeajärvi on jaettu kahteen osaan, pohjoispuoleen ja eteläpuoleen. Näissä osissa pätevät eri lupaehdot kalastusvälineiden ja vesikulkuneuvojen suhteen. Tutustu lupaehtoihin aina huolella.
Alueella on pitkostettu 2,2 kilometrin polku, kaksi nuotiopaikkaa, laavu ja puucee.
Alueelle on opasteet Mikkelin ja Pieksämäen väliseltä tieltä (kantatie 72) sekä Ihastjärventieltä.
Valkeajärveen istutetaan pyyntikokoista kirjolohta maalis-huhtikuussa neljä kertaa, touko-lokakuussa 2–3 viikon välein sekä ennen joulua.
Lupia myydään ajalle:1.1.–31.12.2026