12.3.2026
Mediatiedote: Taivalkoskella avataan 35-kilometrinen kalastuskohde
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
Viitasaarella sijaitsee perinteinen Kolima–Keitele-koskireitti, jonka kolme koskea tarjoavat monipuolisia kalastuselämyksiä. Koskilla on kalastajakiintiöt, joten jokaisella luvan hankkineella on hyvin tilaa kalastaa. Vaihtoehtoisesti voit varata koko kosken käyttöösi ja nauttia koskiluonnosta omassa rauhassa, omalla porukalla. Reitin koskista keskimmäinen eli Kellankoski on tarkoitettu vain perhokalastajille.
Koskireitillä on panostettu myös vaelluskalojen elinympäristöihin erilaisin kunnostuksin. Lisäksi aiemmin lupa-alueeseen kuulunut Kyrönpuro on rauhoitettu kaikelta kalastukselta.
Veden lämpötilaa Kellankoskella voi seurata sulan veden aikana reaaliaikaisesti SensorMonitor-palvelussa (map.sensormonitor.fi).
1.12.–31.8. Kahlaaminen on kielletty 1.12.–31.5.
12.3.2026
Kalastajille avataan tänä kesänä 35 kilometrin mittainen yhtenäinen kalastuskohde Taivalkosken Kostonjoelle. Aiemmin koko joelle on tarvittu viiden eri vedenomistajan lupa.
5.1.2026
Pakkasjaksosta huolimatta kalastuskausi alkaa eteläisillä koskikohteilla keskiviikkona 7. tammikuuta. Myyntiin tulevat aamulla Kotalan koskien, Keihärinkosken, Kolima-Keiteleen koskireitin, Karvionkosken, Langinkosken, ja Latokartanonkosken luvat.
2.1.2026
Ehdoissa olevia tekstimuotoja selkeytetään ja ehtojen uusi rakenne mukailee paremmin asiakkaan polkua Eräluvat.fi-palvelussa. Ehtoihin myös tarkennetaan, millä tavoin ja missä asiakas voi tehdä tilauksen, miten asiakas hyötyy sisäänkirjautumisesta tilausvaiheessa ja mihin asiakkaan tulee olla yhteydessä mahdollisissa ongelma- tai muutostilanteissa.
Koskien kalastajamäärää on rajoitettu. Kymönkoskella saa kalastaa yhtaikaa enintään viisi henkilöä, Kellankoskella myös enintään viisi henkilöä ja Kärnänkoskella enintään kuusi henkilöä.
Luvat koskille myydään erikseen. Varmistathan etukäteen, onko haluamallesi ajalle saatavilla lupia.
Kellankoskella on sallittua ainoastaan perinteinen perhokalastus.
Tällä lupa-alueella tarvitset vapaluvan, kun viehekalastat koski- ja virta-alueilla. Lisäksi sinun tulee maksaa kalastonhoitomaksu, paitsi jos olet alle 18-vuotias, yli 70-vuotias tai täyttänyt vähintään 65 vuotta 31.12.2023 mennessä.
Jos viehekalastat virtaamattomissa vesissä, kuten järvilaajentumissa, kalastonhoitomaksun maksaminen riittää.
Onkiminen ja pilkkiminen on kokonaan kielletty vaelluskalavesistöjen (eli myös tämän lupa-alueen) koski- ja virta-alueilla. Virtaamattomissa vesissä onkiminen ja pilkkiminen on sallittu maksutta.
Huomaathan, että Kolima-Keiteleen koskireitin vapalupa-alue on käytännössä lähes kokonaan virtaavaa vettä.
Tarkista aina lupa-alueen sijainti tämän sivun karttaikkunasta tai PDF-kartasta. Avaamalla karttaikkunan suuremmaksi pääset tarkastelemaan lupa-alueen sijaintia tarkemmin.
Kaikilla kolmella Kolima–Keitele-koskireitin koskella on kalastuskieltoalueita. Alueet on merkitty lupa-alueen karttaan.
Koskilla on nuotiopaikkoja ja laavuja kalastajien ja retkeilijöiden käyttöön. Kärnänkoskella on Kärnän vuokratupa. Lisäksi Kymönkoskelle on valmistunut esteetön laituri sekä wc kesällä 2025.
Koskiin istutetaan pääasiassa rasvaeväleikattua taimenta.
Kolima–Keitele-koskireitillä on tehty mittavia kunnostustöitä vuosina 2018 ja 2022. Lupa-alueeseen kuuluvilla Kärnänkoskella, Kellankoskella ja Kymönkoskella vaelluskalojen elinympäristöjä on parannettu muun muassa lisäämällä kutusorakoita ja poikastuotantoalueita. Kunnostusten tuloksellisuutta on seurattu sähkökoekalastusten ja kutupesäinventointien avulla.
Ajantasainen Kellankosken vedenkorkeus- ja virtaamatilanne selviää osoitteesta www.ymparisto.fi.
Veden lämpötilaa Kellankoskella voi seurata sulan veden aikana reaaliaikaisesti SensorMonitor-palvelussa (map.sensormonitor.fi). Lue vastuullisen kalastajan ohjeista lisää siitä, miten voit huomioida korkeat lämpötilat omassa toiminnassasi. Samalla sivulla on tietoa myös lupamyynnin mahdollisesta keskeyttämisestä lämpötilojen kohotessa.
Lupia myydään ajalle:7.1.–31.8.2026
Seuraavan kauden lupamyynti alkaa 1.9.2026 klo 09:00
Lupia myydään ajalle: 1.12.–31.12.2026
Lupia myydään ajalle:7.1.–31.8.2026
Seuraavan kauden lupamyynti alkaa 1.9.2026 klo 09:00
Lupia myydään ajalle: 1.12.–31.12.2026
Lupia myydään ajalle:7.1.–31.8.2026
Seuraavan kauden lupamyynti alkaa 1.9.2026 klo 09:00
Lupia myydään ajalle: 1.12.–31.12.2026