Saapumisohjeet
Patikoiden
Kaakkurin kierros sivuaa Mustavuoren kotaa.
Ajo-ohje
Lähin pysäköintialue (kulku kodalle polkuja pitkin patikoiden, ei ajo-oikeutta pihaan) on Saarijärven pysäköintialue (noin 4 km), Kuismantie 990, Kouvola (tien nro 368). Tilaa noin 60 autolle. Talvikunnossapidon aikana pysäköintialue on pienempi.
Julkisilla kulkuneuvoilla
Tutustu alueeseen ja tarkempiin saapumisohjeisiin Luontoon.fissä.
Pihapiiri
Kodan omassa pihassa lukittu liiteri, valmiit klapit ja kirves.
Oma tulentekopaikka, pöytä ja penkit sekä imutyhjennyskäymälä kodan läheisyydessä.
Kodan aidattu pihapiiri on vain vuokralaisten käytössä, pihapiirissä saa majoittua.
Mustavuoren kodan tuntumassa sijaitsee myös yleisessä käytössä oleva melontalaituri.
Pihapiiri ja sen rakennukset ovat vain vuokraajan käytössä.
Avaimet
Avain on koodillisessa avainlaatikossa tuvalla. Ohjeet ja koodi lähetetään maksun jälkeen sähköpostilla.
Ota varmuudeksi lukkosulaa matkaan, jos avainlaatikon luukku on jumiutunut pakkasessa. Metsähallituksella ei ole huoltopäivystystä kohteilla.
Huomaathan, että kodan ovi menee automaattisesti lukkoon, joten pidä avaimesta huolta! Säilytä avainta mieluimmin avainlaatikossa.
Varustus
Lämmitys ja valaistus
Kodassa on kamiina ja puita kodan lämmittämistä varten. Käytä polttopuuta säästeliäästi. Huomaathan, että kodan lämpiäminen vie aikansa.
Kodalla ei ole sähköä eikä valaistusta. Suosittelemme otsalamppua, joka jättää kädet vapaaksi kodan askareita varten. Turvallisuussyistä polta kynttilöitä palamattomalla alustalla ja valvo niitä koko ajan.
Ruoanvalmistus
Kamiina, kahvi- ja teepannut sekä kattiloita sekä kamiinalle että nuotiolle.
Ei aterimia tai astioita.
Käymälä
Tuvalla on imulla tyhjennettävä käymälä, johon ei saa laittaa ruuantähteitä tai roskia.
Ota oma wc-paperi mukaan.
Muuta huomioitavaa
Kotaan ei saa tuoda lemmikki-eläimiä. Lemmikit on pidettävä aina kytkettynä luonnonsuojelualueella.
Tupakointi on kielletty sisällä kodassa.
Astianpesuaineet, perusmausteet, tulentekovälineet sekä wc- ja talouspaperit eivät sisälly vuokrahintaan.
Mustavuoren kota ja noin 100 metrin päässä sijaitseva saunallinen Kuutinkämppä (6 hlöä, tervarumpu.fi) mahdollistavat tarvittaessa hieman isommankin porukan yöpymisen alueella.
Siivoathan kodan ennen lähtöäsi.
Turvallisuus
Retkikohteissa voi olla matkapuhelinverkoissa katvealueita. Tällaisissa tilanteissa saattaa auttaa esimerkiksi hakeutuminen muuta maastoa korkeammalle, avoimelle paikalle. Tarkista matkaviestinverkon kattavuus omalta puhelinoperaattoriltasi ennen retkelle lähtöä.
Tuvissa on palovaroittimet, mutta suosittelemme ottamaan 9 V pariston ja/tai oman matkapalovaroittimen mukaan.
Tutustu alueeseen ja sen ajankohtaisiin tietoihin Luontoon.fissä.
Tuvan huolto
Tuvan huollosta vastaa Metsähallitus, Luontopalvelut.
Mikäli huomaat tuvalla puutteita, ilmoitathan niistä: Luontoon.fi/palaute.