29.6.2026
Jokivesien lämpötilat vaihtelevat nyt nopeasti: seuraa tilannetta Eräluvat.fi-palvelussa
Pääset seuraamaan 17 kalastuskohteen lämpötilaa reaaliaikaisesti. Lohikalakohteilla kalastuksesta on syytä pidättäytyä veden lämmettyä liikaa. Yli 21 asteen vesi alkaa olla monille lohikaloille jo liikaa. Metsähallitus keskeyttää luvanmyynnin tarvittaessa virtavesissä lohikalakohteilla.
Tällä hetkellä (29.6.) vesi on lämpimintä Latokartanonkoskella ja Langinkoskella, joihin on kuitenkin odotettavissa sateita ja viileämpää säätä parin päivän sisään. Tilannetta kannattaa kuitenkin seurata aktiivisesti.
Monet kalalajit, kuten lohi, muikku, nieriä, taimen ja harjus sietävät kuumaa huonosti. Osa kalalajeista taas pärjää hyvin korkeissakin lämpötiloissa. Tällaisia lajeja ovat esimerkiksi särki, kuha, ahven, hauki, suutari ja ruutana. Kesähelteillä kalastus tulee kohdistaa jälkimmäisiin lajeihin.
Lue lisää veden lämpötilan huomioimisesta!
Seuraa jokivesien lämpötilojatästä linkistä (SensorMonitor)!