7.6.2025
Vapapäivään osallistui 1287 lasta
Kaikille alaikäisille ilmainen kalastustapahtuma Vapapäivä sai jälleen kesälomalaiset liikkeelle. Tapahtumaan osallistui yhteensä 1287 nuorta kalastajaa. Kalastuskohteita oli avoinna tapahtumaa varten 32.
Vapapäivää on järjestetty koululaisten kesäloman kunniaksi kesäloman ensimmäisenä lauantaina vuodesta 2010 alkaen. Tapahtuma on Metsähallituksen ja Suomen Vapaa-ajankalastajien yhteisponnistus.
Tämän vuoden kokonaissaldo jää vain 13 kalastajan päähän kaikkien aikojen ennätyksestä. Eniten kalastajia oli tänä vuonna Evon Niemisjärvellä.
Omatoimiset kohteet, eli sellaiset, joissa ei ole ohjaajia paikalla, kiinnostivat tänä vuonna hyvin. Taivalkosken Kylmäluoman kohteelle ilmoittautui peräti 50 alaikäistä kalastajaa. Omatoimiset kohteet eivät ole koskaan aiemmin kiinnostaneet näin paljon.
Vapapäivän 2025 osallistujamäärät
- Mikkelin Valkea: 116
- Salo, Matildanjärvi: 85
- Kuhmo, Syväjärvi: 129
- Sodankylä, Ahvenlampi: 56
- Ikaalinen, Teerilampi: 120
- Lieksa, Ruunaa (Neitikoski ja Miikkulanlampi): 41
- Vaala, Manamansalo (Särkinen): 83
- Kemi, Veitsiluodon kalapaikka: 71
- Sievi, Maasydänjärvi: 155
- Hämeenlinna/Evo, Niemisjärvet: 188
- Kivijärvi, Heikinlampi: 80
- Nurmes, Peurajärvi: 83
Omatoimikohteet
- Taivalkoski, Kylmäluoma: 50
- Suomussalmi, Hossa: 15
- Muut omatoimiset kohteet: 15