29.7.2026
Kalastus voi olla paikoin tauolla lämmenneiden vesien vuoksi – katso kohteiden ajankohtainen tilanne
Kalastuslupien myynti lohikalakohteille keskeytetään, jos vedet lämpenevät liikaa. Tällä hetkellä vedet ovat kuitenkin sateiden vuoksi hieman viilenneet. Tiistaista 21.7. alkaen lupamyyntikatkoksia ei ole voimassa, eli lupamyynti avataan taas Kotalan koskilla, Konnuskoskella, Karvionkoskella, Langinkoskella ja Latokartanonkoskella. Seuraavan kerran tilannetta arvioidaan maanantaina 3.8.
Tämä uutinen päivittyy.
Lämpimät vedet ovat lohikaloille tukalia, eivätkä ne välttämättä selviydy, kun ne vapautetaan. Metsähallitus suosittelee välttämään lohikalojen kalastusta vesissä, joiden lämpötila nousee yli 21 asteen.
Suljetuille kohteille ei voi ostaa kalastuslupia. Kun vesien lämpötilat laskevat riittävästi, lupamyyntiä voidaan jatkaa. Tilanne arvioidaan ja myyntitauon jatkamisesta päätetään aina maanantaisin. Tieto suljetuista ja avatuista kohteista päivitetään tähän uutiseen.
Tiistaista 21.7. alkaen kalastuslupia myydään kaikille kohteille. Tilannetta arvioidaan seuraavan kerran maanantaina 3.8. Viikon tauon jälkeen lupia saa siis myös seuraaville lupa-alueille (päivitetty 28.7.2026):
Kohteet, joiden lupamyynti on keskeytetty, ovat vaelluskalavesiä, joissa lämpötila on kivunnut korkealle eikä vaikuta olevan laskusuunnassa. Taimen, lohi ja muut lohikalat, kuten nieriä ja harjus, sietävät lämpöä huonosti ja toipuvat erityisesti vapauttamisesta heikosti. Tämän vuoksi kalastamista tulee välttää kohteilla, joilla saaliiksi saattaa saada alamittaisen tai rauhoitetun kalan, joka tulee vapauttaa.
Hankitut luvat voi perua kulutta
Vaikka lupamyynti keskeytetään, jo ostettuja lupia ei peruta automaattisesti. Metsähallituksen ei ole mahdollista yksipuolisesti peruuttaa jo maksettuja lupia ilman luvanhaltijan suostumusta.
Kalastajan on kuitenkin mahdollista valita seuraavista vaihtoehdoista:
- Maksetun luvan voi perua kokonaan ja saada rahat takaisin. Peruutus on tehtävä ennen luvan voimassaolon alkamista Metsähallituksen Erälupien asiakaspalveluun: 020 69 2424 (arkisin klo 9–15, hinta 0,00 € + pvm/mpm) tai eraluvat@metsa.fi. Ryhmäluvissa perumispyynnön voi tehdä vain lupien tilaaja, ja kaikki luvat perutaan samalla kertaa.
- Maksetulla luvalla voi kalastaa näin halutessaan. Tätä ei kuitenkaan suositella.
Maksamattoman luvan voi perua itse Eräluvat.fi-palvelussa.
Keskitä kalastus muihin lajeihin kuin lohikaloihin myös muualla
Eri kalalajit kestävät ja sietävät korkeita lämpötiloja eri tavoin. Osa kalalajeista pärjää hyvin korkeissakin lämpötiloissa. Tällaisia lajeja ovat esimerkiksi särki, kuha, ahven, hauki, suutari ja ruutana.
Jos veden lämpötila epäilyttää, niin varminta on pyytää lajeja, jotka kestävät korkeita lämpötiloja paremmin tai jotka otetaan joka tapauksessa saaliiksi kalastuksen jälkeen. Maksamattoman luvan voi myös siirtää viileämpään ajankohtaan.
- Monilla Metsähallituksen kohteilla on mittari, josta kalastajat voivat itse seurata veden lämpötilaa. Mittarit näet osoitteesta map.sensormonitor.fi.
- Lue lisää veden lämpötilan vaikutuksesta kaloihin ja kalastukseen sivulta Ohjeita vastuulliselle kalastajalle.
Lisätietoa
- kalastuksen erityisasiantuntija Teijo Hyytiäinen, 040 190 8549
- kalastuksen erityisasiantuntija Veijo Honkanen, 040 571 4397