28.4.2025
Undantag i kundtjänstens öppettider i april-maj
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
En helhet på tre dammar med samma tillstånd. Spöfiskeställe i norra delen av Mellersta Finland i närheten av Salamajärvi nationalpark där du kan fiska regnbågslax och sik i Kaunislampi, Heikinlampi och Ahvenlampi. Speciellt på Heikinlampi som hör till området finns det rikligt med kastutrymme där även de yngsta fiskarna i familjen kan enkelt träna fiske. Ett kort avstånd därifrån erbjuds olika inkvarterings- och dylika tjänster i samband med Koirasalmi skogshuggarstugorna.
För detta spöfiskeområde finns även kombinerade tillståndet Koirajärvi–Heikinlampi tillgänglig, som man kan fiska med både på Heikinlampi och tillståndsområdet Koirajärvi 6566. Det kombinerade tillståndet berättigar inte till fiske på andra vatten i Kaunislampi 6567.
1.1.–31.12.
28.4.2025
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
1.4.2025
Forststyrelsens spöfisketillstånd för åar och älvar i Enontekis, Enare och Utsjoki kommer ut till försäljning tisdagen den 8 april. Tillstånden kan skaffas via tjänsten Eräluvat.fi och servicenumret.
9.12.2024
All information om spöfiskeområden har ännu inte översatts till engelska och svenska på den förnyade Eräluvat.fi-tjänsten. Därför kan inte alla spöfisketillstånd ännu köpas som självbetjäning. Tillstånden kan dock skaffas via Eräluvat-kundtjänst.
På det här tillståndsområdet behöver du ett särskilt tillstånd för allt fiske – även för att meta och pilka.
Dessutom ska du betala fiskevårdsavgift om du inte är under 18 år, över 70 år eller har fyllt minst 65 år före den 31.12.2023. Fiskevårdsavgiften är dock inget krav för mete eller pilkfiske om du bara fiskar med ett spö. Då räcker det att ha spöfisketillstånd. Om du metar eller pilkar med flera spön, ska du köpa spöfisketillstånd och betala fiskevårdsavgift.
Alltid kontrollera läget för tillståndsområdet i kartfönstret eller PDF-kartan på denna sidan. Genom att öppna kartfönstret kan du se närmare på tillståndsområdets läge.
Detta tillstånd ger rätt att fiska i Kaunislampi, Ahvenlampi och Heikinlampi. För detta tillstondsområde finns det också ett separat Koirajärvi–Heikinlampi-kombinationstillstånd.
Om du skaffar det kombinerade tillståndet Koirajärvi–Heikinlampi, kan du fiska inte bara i Heikinlampi utan också i närliggande Koirajärvi. Koirajärvi tillhör spöfiskeområdet Koirajärvi 6566. Kombinationstillstånd ger dock inte rätt att fiska i andra vatten inom tillståndområdet 6567.
Kaunislampi spöfisketillståndsområdet ligger nära Salamajärvi nationalpark. I området finns spånglagda stigar och eldplatser med vindskydd. Det finns också Ahvenlampi och Kaunislampi hyrstugor i området.Mer information om friluftskonstruktioner och tjänster i området hittar du på Luontoon.fi.
Koirasalmi naturstuga erbjuder inkvartering, mat m.m. Läs mer på www.koirasalmi.com (på finska).
På vintern plogas endast vägen som leder till Heikinlampi. Vägarna som leder till Kaunislampi och Ahvenlampi underhålls inte.
Speciellt på Heikinlampi finns det rikligt med kastutrymme där även de yngsta fiskarna i familjen kan enkelt träna fiske.
Under tidigare år har regnbågslax av fångststorlek planterats var 3–4 vecka från maj till september. Från och med sommaren 2025 kommer de flesta planteringarna att göras i Heikinlampi, som ingår i kombinarade tillståndet Koirajärvi-Heikinlampi och arrangerar evenemang som Spödagen. Platsen är lättillgänglig även på vintern.
Tillstånden säljs för perioden:1.1.–31.12.2025
Tillstånden säljs för perioden:1.1.–31.12.2025