28.4.2025
Undantag i kundtjänstens öppettider i april-maj
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
Meltausjokis samtillståndsområde belägen norr om Rovaniemi. Denna fritt rinnande älv är ett utmärkt mål även för krävande flugfiskare, för att inte tala om andra kastfiskare. Älven är också en populär destination för kajakpaddling.
1.1.–31.12. Kontrollera avvikelser från fiskesäsongen i tillståndsvillkoren.
28.4.2025
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
1.4.2025
Forststyrelsens spöfisketillstånd för åar och älvar i Enontekis, Enare och Utsjoki kommer ut till försäljning tisdagen den 8 april. Tillstånden kan skaffas via tjänsten Eräluvat.fi och servicenumret.
9.12.2024
All information om spöfiskeområden har ännu inte översatts till engelska och svenska på den förnyade Eräluvat.fi-tjänsten. Därför kan inte alla spöfisketillstånd ännu köpas som självbetjäning. Tillstånden kan dock skaffas via Eräluvat-kundtjänst.
Gränsen för breddgraden 67°N löper vid Surosuvanto. Fiskaren ska kontrollera var breddgraden 67°N finns på kartan över tillståndsområdet, eftersom detta påverkar fångstmåtten och fredningstiderna.
I det här tillståndsområdet behöver du spöfisketillstånd när du fiskar med spö i forsar och strömmar. Dessutom ska du betala fiskevårdsavgift om du inte är under 18 år, över 70 år eller har fyllt minst 65 år före den 31.12.2023.
Om du bara fiskar med ett spö och ett bete i lugnvatten, till exempel i sjöutvidgningar, räcker det att betala fiskevårdsavgiften.
Det är helt förbjudet att meta och pilka i forsar och strömmar i vattendrag för vandringsfisk (även i detta tillståndsområde). I lugnvatten är det tillåtet att meta och pilka gratis med ett spö.
Alltid kontrollera läget för tillståndsområdet i kartfönstret eller PDF-kartan på denna sidan. Genom att öppna kartfönstret kan du se närmare på tillståndsområdets läge.
I tillståndsområdet finns också ett privat vattenområde som inte hör till tillståndsområdet (nedanför Unarinköngäs).
Vid Unarinköngäs hyrstugan ska man undvika att orsaka onödigt besvär eller störa kunderna som bor i stugan.
Information om friluftskonstruktioner och tjänster i området hittar du på Luontoon.fi.
Tillstånden säljs för perioden:1.1.–31.12.2025
Tillstånden säljs för perioden:1.1.–31.12.2025