5.9.2025
Undantag i kundtjänstens öppettider i october
Försäljningen av stugor och Forststyrelsens kundtjänst (Naturtjänster) är undantagsvis stängda från den 28 till den 30 oktober. Vid andra tider är kundtjänsten öppen vardagar kl. 9–15.
Huvudbyggnaden i Luutsaari hyresstuga (2 rum och kök) utstrålar 60-talsanda och ligger på en ö på en backe, vid stranden av Isojärvi sjö, dit en skogbevuxen promenadstig leder eller så kan man färdas med roddbåt. Det fina sjölandskapet och värmen från rundkaminen garanterar en nostalgisk sommarstugeatmosfär. Även andra stugor på ön och inom synhåll. Stugan ligger vid en strandåker. Bastu vid stranden. Objektet är en populär herdeveckoplats sommartid.
En hyresstuga är en övernattningsplats som kan hyras helt för eget bruk.
Det lönar sig att skapa ett användarkonto. Som inloggad kund behöver du inte betala för din bokning omedelbart. Du kan också själv avboka obetalda bokningar. Skapa ett användarkonto.
Tips: Om du bokar stugor, gör separata beställningar för varje utfärd. På så sätt kan du välja att betala varje utfärds bokning först 14 dagar före bokningens början. Inga ändringar kommer att göras i bokningar som gjorts från och med den 5 maj 2025.
Inkvarteringsdygnet för boknings- och hyresstugor börjar kl. 14.00 och slutar kl. 12.00.
Ha med dig bokningsbekräftelsen och betalningskvittot. Kontrollera informationen om nycklar i avsnittet "Nycklar" (informationen finns mitt på sidan).
Genom att följa stugetiketten säkerställer du att användningen av stugorna är smidig. Läs om stugetiketten (luontoon.fi).
Fakturering sker alltid via kundtjänst. Se kundtjänstens kontaktuppgifter.
Användning av stugan och andra friluftsanordningar för affärsändamål kräver tillstånd av Forststyrelsen. Läs om företagens användningsrättigheter (metsa.fi).
Luutsaari är en av Metsähallituksen Luontopalvelut fårherdeplatser. Stugan är reserverad för fårherdarnas användning från den 30 maj till den 5 september 2025.
Varaktighet | Stuga |
---|---|
Period | 98,00 € |
Varaktighet | Stuga |
---|---|
Period | 135,00 € |
Stugan kan bokas för:16.5.–1.11.2025, 15.5.–1.11.2026
mån | tis | ons | tors | fre | lör | sön |
---|---|---|---|---|---|---|
5.9.2025
Försäljningen av stugor och Forststyrelsens kundtjänst (Naturtjänster) är undantagsvis stängda från den 28 till den 30 oktober. Vid andra tider är kundtjänsten öppen vardagar kl. 9–15.
19.11.2024
Webbplatsen Eräluvat.fi och webbutiken Eräluvat har förenats och förnyats. I förnyelsen har de gamla kundkontona tagits ur bruk och tidigare köpta tillstånd kan inte längre ses. Betalda tillstånd gäller som normalt.
18.11.2024
Se hur tillstånd och stugor blir tillgängliga för försäljning på den nya Eräluvat.fi-tjänsten. Kom ihåg att skapa ett kundkonto innan ditt första köp!
Från riksväg 9
Vik av från riksväg 9 mot Hämepohja. Kör 2,4 km och vik av till vänster på Ouninpohjantie. Kör 5,1 km och vik av till höger på Niinijärventie. Niinijärventie går genom gården, kör försiktigt! Efter 3 km fortsätter du längs vägens högra förgrening (den vänstra viker av till huset). Fortsätt vidare 450 m rakt fram från skylten för körförbud (obs, Forststyrelsen är delägare i vägen). Vik av till höger på Tohvelahdentie och kör längs den c. 400 m. Vi av till höger och kör 250 m till båtstranden vid Tohvelahti, där du lämnar bilen.
Från parkeringsplatsen leder en gångväg till Luutsaari (c. 800 m). Gå från parkeringsplatsen mot huset som du redan kan se, sjön blir på vänster hand. Man har rätt att färdas genom gården. Efter huset blir vägen en stig. Gå över stenbron, genom den lilla holmen och över en träbro. Efter träbron leder stigen direkt till hyrestugan.
Från riksväg 24
Vik av från väg 24 norr om Kuhmois tätort och följ Isojärvi nationalparks skyltar till vänster på väg 3291. Kör 3,5 km och vik av till vänster på Kylämäntie (3284). Kör c. 22 km och vik av till höger på Ouninpohjantie. Efter c. 4 km når du korsningen Hämepohja, kör därifrån rakt (håll dig på Ouninpohjantie) och fortsätt som ovan.
De närmaste busshållplatserna till nationalparken finns i Länkipohja (14 km) och Kuhmois (17 km).
Bekanta dig med området och närmare vägbeskrivning på Utinaturen.fi.
På gården finns en bord-bänk-uppsättning, flera byggnader, bl.a. en torrtoalett. Gården i sig är något förvildad till sin växtlighet.
Leden till Kalapirtti i Luutsaari går genom gården, så där går ibland sporadiska vandrare.
Bakom huset finns fårhagar, genom vilka man går till stranden till bastun.
Bredvid bastun finns en roddbåt (flytvästar för fyra vuxna och två barn) och en brygga samt en liten eldplats för hyresgästernas bruk.
På stranden vid bastun finns en brygga där finns det simmöjlighet. Vid fiskestugan 300 m längre bort finns en bättre simmöjlighet. Det finns dock ingen allmän badstrand.
Hyresgäster får tälta på gården.
Nyckeln finns i ett kodat nyckellådan på stugans vägg. Anvisningar och kod skickas efter betalningen per e-post.
Ta med låsspray för säkerhets skull. Luckan kan ha frusit fast. Forststyrelsen har ingen jourservice på platserna.
Värmekällor är bakugnen i storstugan, rundkaminen i kammaren och kökets vedspis, dessutom två elektriska värmeelement. Observera att det tar sin tid att värma upp stugan.
Stugan har också el och elektrisk belysning.
Kom ihåg att packa också ficklampan. Vi rekommenderar en pannlampa, så hålls dina händer fria för arbete på bastu eller ute. Av säkerhetsskäl bränn ljus på obrännbart underlag och övervaka dem hela tiden.
I köket finns en elektrisk spis och ugn, kylskåp med 30 liters frys, kaffekokare, kärl och bestick.
Gårdsbrunnens vatten lämpar sig inte som hushållsvatten.
Dricksvatten från källbrunnen i Tohvelahti (på c. 1 kilometers promenad- eller roddavstånd från huset). Vattnet har testats 8/2021.
Madrasser, dynor och täcke för sex personer. Även barnsäng, madrass och täcke.
Ta med egna lakan eller sovsäck och handdukar.
Vedeldad bastu på Isojärvis strand.
Det finns en torrtoalett nära stugan. Ta med eget toalettpapper.
Vid stugan finns det inga avfallskärl. Besökarna ombeds föra sitt skräp med dem.
Besökarna uppmanas att föra bort sitt avfall från terrängen. Läs mer om skräpfritt friluftsliv (utinaturen.fi).
Som granne har gården privata sommarstugor. Den närmaste ligger intill inom synhåll.
Allemansrätten ger tillåtelse till mete, annat fiske ska ske enligt fiskelagen.
Det finns inga tillgängliga tjänster i stugan.
Städa stugan innan du åker.
Även om Finlands mobiltelefonnät är täckande kan det finnas områden med radioskugga på nationalparkens område. I sådana situationer kan det hjälpa att t.ex. söka sig till någon öppen plats som befinner sig högre än den omgivande terrängen. Kontrollera mobilnätets täckning hos din egen telefonoperatör före du ger dig av på utflykten.
I stugorna finns brandvarnare, men vi rekommenderar att du tar med dig ett 9 V-batteri och/eller din egen resebrandvarnare.
Bekanta dig med området och dess aktuella uppgifter i Utinaturen.fi.
Ansvarig för underhåll: Forststyrelsen, Naturtjänster.
Om du märker något som behöver underhåll, vänligt kontakta oss: luontoon.fi/sv/respons.
Observera att det kan förekomma underhållsbesök i stugan under din bokning. Underhållsbesöken sker dagtid, vanligtvis mellan klockan 12.00 och 14.00.