28.4.2025
Undantag i kundtjänstens öppettider i april-maj
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
Den idylliska och traditionella destinationen Harmaaletot är numera en del av Bottenhavets nationalpark, men sjöfågeljakt på hösten är fortfarande tillåten med Forststyrelsens jakttillstånd. Harmaaletot är en destination värd att besöka för jägare, där man kan uppleva äkta skärgårdsstämning på de marina holmarna.
Bekanta dig med reglerna för Bottenhavets nationalpark innan jakten (lag 326/2011).
28.4.2025
Eräluvat-kundtjänst kommer att vara öppet till kl. 16 den 30.4. I maj kommer kundtjänsten att vara stängd den 15.5 och 16.5.
15.4.2025
För att ansöka om säsongstillstånd för skogsfågeljakt krävs Suomi.fi-autentisering. Ansökan bör göras i god tid, om autentiseringen av någon anledning inte skulle lyckas.
31.3.2025
Säsongstillstånd för småvilt, inklusive hönsfåglar, har tidigare sökts via Forststyrelsens Ansökningssystem. I vår flyttas ansökan till den nyligen förnyade Eräluvat.fi-tjänsten. Säsongstillstånd för jaktsäsongen 2025–2026 kan sökas 1–30 april fram till kl. 16.
För området kan du endast köpa tillstånd för sjöfågeljakt.
På jaktområdet är endast jakt på sjöfåglar tillåten under den 1. agosto–31. december.
Jakt på ejder är inte tillåten under den 1. juni–31. juli.
Information om turisttjänster i Nystad finns på följande sidor:
Mer information om områdets natur och utflyktsmål finns på adressen Luontoon.fi.
Tillstånden säljs för perioden: 1.8.–31.12.2025