15.4.2025
Det lönar sig att ansöka om säsongstillstånd i god tid
För att ansöka om säsongstillstånd för skogsfågeljakt krävs Suomi.fi-autentisering. Ansökan bör göras i god tid, om autentiseringen av någon anledning inte skulle lyckas.
Toivakka jaktområde är ett bra alternativ för den som letar efter jaktmöjligheter i närheten av Jyväskylä. Området är lättillgängligt och lämpar sig till exempel väl för en uppfriskande jakttur efter jobbet. Området Toivakka består av sex områden i olika storlek varav det sydligaste området gränsar till Leivonmäki nationalpark. Jaktområdet består huvudsakligen av mångbruksskog i skogsbruksanvändning.
Det har skett förändringar i tillståndsområdet i augusti 2025. Dessutom jakt på orre under parningstiden är begränsad i området. Läs mer på denna sida under Att beakta i detta område.
15.4.2025
För att ansöka om säsongstillstånd för skogsfågeljakt krävs Suomi.fi-autentisering. Ansökan bör göras i god tid, om autentiseringen av någon anledning inte skulle lyckas.
31.3.2025
Säsongstillstånd för småvilt, inklusive hönsfåglar, har tidigare sökts via Forststyrelsens Ansökningssystem. I vår flyttas ansökan till den nyligen förnyade Eräluvat.fi-tjänsten. Säsongstillstånd för jaktsäsongen 2025–2026 kan sökas 1–30 april fram till kl. 16.
19.11.2024
Webbplatsen Eräluvat.fi och webbutiken Eräluvat har förenats och förnyats. I förnyelsen har de gamla kundkontona tagits ur bruk och tidigare köpta tillstånd kan inte längre ses. Betalda tillstånd gäller som normalt.
Jakt på orre under parningstiden är begränsad i området. Jaktbegränsningen gäller endast de största parningsområdena. På basis av förhandsobservationer är området Katajaneva myrområde fredat från orrjakt under orrspelstiden. Jakt på orre är förbjuden i det begränsade området under hela jaktsäsongen på morgnarna kl 5.00–10.00. Jakt på övrigt vilt är tillåten, liksom jakt på orre under övriga tider på dygnet. De begränsade områdena är utmärkta på tillståndsområdets karta.
Smårovdjurstillståndet innehåller begränsningar för att ha hunden lös.
Det har skett förändringar i tillståndsområdet i augusti 2025. Ett litet område mellan Muuratvuori och Iso-Kankainen har tagits bort från tillståndsområdet. Området är markerat på PDF-kartan.
Kontrollera begränsningarna och gränserna för tillståndsområdet noggrant i tillståndsvillkoren och på områdets karta.
Information om turisttjänster i området finns på följande sidor:
I området finns utflyktstjänster, såsom eldplatser.
Mer information om områdets natur och utflyktsmål finns på adressen Luontoon.fi.
Tillstånden säljs för perioden:1.8.2025–30.4.2026
Tillstånden säljs för perioden:1.8.2025–28.2.2026
Tillstånden säljs för perioden:1.11.2025–30.4.2026
Tillstånden säljs för perioden:20.8.2025–28.2.2026