Tillståndförsäljning och rådgivning på vardagarna kl. 9–15
Samtalskostnad 0,00 €/min + msa/lna
Jakt på varg och lodjur är möjligt på statens mark antingen med personliga jakttillstånd eller med områdestillstånd gällande hela samlicensområdet.
Jakt på varg och lodjur kräver alltid dispens som Finlands viltcentral beviljat. Det är i regel samlicensområden som beviljas dispenserna. En samlicens är ett arrangemang där fler än en innehavare av jakträtt ansöker om jaktlicens eller dispens hos Finlands viltcentral.
Samlicensområdet omfattar ofta statens mark. Representanten för samlicensområdet och Forststyrelsen kommer överens om jaktarrangemangen. Ofta ordnas jakten så att personer som jagar på statens mark skaffar en personlig jakttillstånd från servicenumret 020 69 2424. I regioner där statens markområden är små och splittrade kan jakträtt beviljas för statens områden som ett områdestillstånd baserat på arealen. Områdestillstånd behövs inte om jakt på stora rovdjur är tillåten enligt det arrendeavtal som gäller i området.
Enligt 8 § i jaktlagen har alla ortsbor i landskapen Lappland och Kajanaland samt i Kuusamo, Pudasjärvi och Taivalkoski kommuner så kallad rätt att jaga på områden som tillhör staten. I dessa områden behöver en ortsbo alltså ingen jaktlicens som beviljats av Forststyrelsen, om han eller hon jagar varg eller lodjur på statens mark inom sin egen hemkommuns gränser.
Du kan köpa ett personligt jakttillstånd via Eräluvat-kundtjänst, telefonnummer 020 69 2424. Tillståndet kostar 30 euro och är giltigt tills det antal vargar eller lodjur som tillåts enligt dispens är fällda, eller tills jakttiden upphör.
Områdestillståndet fastställs alltid i samråd med Forststyrelsens specialsakkunnig inom jakt. Om jakträtten beviljas som ett arealbaserat områdestillstånd, är priset 0,02 euro per hektar (+ moms). I sådana fall behöver de som deltar i jakten inte köpa personliga tillstånd. Ansökningar om områdestillstånd behandlas av våra specialsakkunniga inom jakt – du hittar kontaktuppgifterna på vår webbplats.