Hoppa till huvudinnehåll

En vildmarksfadder är en ansvarstagande jakt- och fiskeentusiast, som vill ställa upp som frivillig och inviga barn och unga i vildmarkens hemligheter. Målet är att barn och unga får uppmuntran och tillfälle att öva att röra sig i naturen, lär sig respektera och känna naturen samt förstår principerna för hållbart fiske och hållbar jakt. Det lyckas bäst genom att erbjuda barn och unga möjlighet att träffa en erfaren jägare eller fiskare, som fungerar som ledare när barnen får bekanta sig med ämnet med hjälp av aktiviteter i naturen. Det går också bra att bjuda in en vildmarksfadder till skolan för en enskild lektion.

I tabellen nedan hittar du vildmarksrådgivaren för din region. Rådgivarna hjälper dig leta upp en lämplig friluftsmänniska bland områdets vildmarksfaddrar till exempel för ett besök på skolan. Om du inte hittar ditt område på listan kan du kontakta antingen Seija Jussinniemi  (s.jussinniemi(a)kotinet.com) eller Tapio Rantanen (tapio.rantanen(a)hotmail.com).

Utöver vildmarksfaddrarna finns det också fiskefaddrar på olika håll i Finland. Ytterligare information om fiskefaddrarna hittar du under rubriken Vapaa-ajan kalastajien kalakummit (vapaa-ajankalastaja.fi, på finska).

Vildmarksfaddrar på Facebook (facebook.com).

Regionala vildmarksrådgivare

Nyland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Östra Nyland Joija Tikkanen - joija@hotmail.com
Östra Nyland Tapio Rantanen 040 7672 942 tapio.rantanen@hotmail.com
Helsingfors Paula Laukkanen 050 3472 400 helsinki@rhy.riista.fi
Vichtis, Högfors, Lojo (Nummi-Pusula), Sammatti Pekka Weck 0400 271 630 pweck@welho.com
Nurmijärvi, Esbo Virpi Kallankari 050 5898 777 vippe.kallankari@luukku.com

Egentliga Finland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Vakka-Suomi Seppo Lohimies 050 5698 074 seppo.lohimies@elisanet.fi
Kimitonejden Pontus Enestam 040 5903 122 enestam.pontus@gmail.com

Birkaland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Sastamala Kari Kumpulainen 050 3481 599 sastamala@rhy.riista.fi

Mellersta Finland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Konginkangas Tiia Liimatainen 045 8595 295 tintti1984@hotmail.com
Jyväskylä Maija Valtakoski 044 2818 401 maija.valtakoski@gmail.com

Norra Savolax

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Pielavesi Joija Tikkanen - joija@hotmail.com
Kiuruvesi, Pielavesi, Vieremä Hannele Saastamoinen - hannelesaastamoinen@gmail.com

Södra Karelen 

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Södra Karelen Minna Kuitto 050 5312 212 mkuitto@gmail.com
Södra Karelen Joija Tikkanen - joija@hotmail.com

Kust-Österbotten

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Karlebynejden Markus Björklund 040 7399 543 karleby@rhy.riista.fi

Österbotten

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Södra Österbotten Kimmo Rintanen 40530518 rintanen.kimmo@netikka.fi
Norra Österbotten Seija Jussinniemi 040 7325 623 s.jussinniemi@kotinet.com
Uleåborg Matti Pulkka 044 583 2376 matti.pulkka@obn.fi

Kajanaland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Kajana Juha Aalto 044 5861 458 korpiaallon@gmail.com

Lappland

Region Rådgivare Telefonnummer E-postadress
Rovaniemi Jannaliina Jussinniemi - jannaliina.jussininemi@gmail.com
Torneå Tomi Pannimaa 045 3315 392 tomi.pannimaa@pp.inet.fi