En vildmarksfadder är en ansvarstagande jakt- och fiskeentusiast, som vill ställa upp som frivillig och inviga barn och unga i vildmarkens hemligheter.Målet är att barn och unga får uppmuntran och tillfälle att öva att röra sig i naturen, lär sig respektera och känna naturen samt förstår principerna för hållbart fiske och hållbar jakt. Det lyckas bäst genom att erbjuda barn och unga möjlighet att träffa en erfaren jägare eller fiskare, som fungerar som ledare när barnen får bekanta sig med ämnet med hjälp av aktiviteter i naturen. Det går också bra att bjuda in en vildmarksfadder till skolan för en enskild lektion.

I tabellen nedan hittar du vildmarksrådgivaren för din region. Rådgivaren har en förteckning över alla vildmarksfaddrar i den egna regionen och kan föreslå en lämplig fadder till exempel för ett skolbesök.

Utöver vildmarksfaddrarna finns det också fiskefaddrar på olika håll i Finland. Ytterligare information (på finska) om fiskefaddrarna hittar du under rubriken Vapaa-ajan kalastajien kalakummit

Vildmarksfaddrar på Facebook >

REGIONALA VILDMARKSRÅDGIVARE

 

Nyland

Östra Nyland

Joija Tikkanen

 

joija@hotmail.com

Östra Nyland

Tapio Rantanen

040 7672 942

tapio.rantanen@hotmail.com

Helsingfors

Paula Laukkanen

050 3472 400

helsinki@rhy.riista.fi

Vichtis, Högfors, Lojo (Nummi-Pusula), Sammatti

Pekka Weck

0400 271 630

pweck@welho.com

Nurmijärvi, Esbo Virpi Kallankari 050 5898 777 vippe.kallankari@luukku.com

 

Egentliga Finland

Vakka-Suomi

Seppo Lohimies

050 5698 074

seppo.lohimies@elisanet.fi

Kimitonejden

Pontus Enestam

040 5903 122

enestam.pontus@gmail.com

 

Birkaland

Sastamala Kari Kumpulainen 050 3481 599 sastamala@rhy.riista.fi

 

Mellersta Finland

Konginkangas Tiia Liimatainen

045 8595 295

tintti1984@hotmail.com

Jyväskylä

Maija Valtakoski

044 2818 401

maija.valtakoski@gmail.com

 

Norra Savolax

Pielavesi

Joija Tikkanen

 

joija@hotmail.com

Kiuruvesi, Pielavesi, Vieremä

Hannele Saastamoinen

 

hannelesaastamoinen@gmail.com

 

Södra Karelen 

Södra Karelen Minna Kuitto 050 5312 212 mkuitto@gmail.com
Södra Karelen Joija Tikkanen   joija@hotmail.com

Kust-Österbotten

Karlebynejden

Markus Björklund

040 7399 543

karleby@rhy.riista.fi

 

Österbotten

Södra Österbotten

Kimmo Rintanen

40530518

rintanen.kimmo@netikka.fi

Norra Österbotten

Seija Jussinniemi

040 7325 623

s.jussinniemi@kotinet.com

Uleåborg

Matti Pulkka

044 583 2376

matti.pulkka@obn.fi

 

Kajanaland

Kajana Juha Aalto 044 5861 458 korpiaallon@gmail.com


Lappland

Rovaniemi Jannaliina Jussinniemi   jannaliina.jussininemi@gmail.com

Torneå

Tomi Pannimaa

045 3315 392

tomi.pannimaa@pp.inet.fi