Eräkummi on vastuullinen eränkävijä tai metsästyksen ja kalastuksen harrastaja, joka haluaa vapaaehtoistyönä johdattaa lapsia ja nuoria eränkäynnin saloihin.Tavoitteena on, että lapset ja nuoret rohkaistuvat ja oppivat liikkumaan luonnossa, oppivat kunnioittamaan ja tuntemaan luontoa sekä ymmärtävät kestävän kalastuksen ja metsästyksen periaatteet. Tämä onnistuu tarjoamalla lapsille ja nuorille mahdollisuus tavata kokenut eränkävijä, jonka johdolla tutustutaan aiheeseen toiminnallisten tehtävien avulla luonnossa. Eräkummin voi kutsua myös koululle pitämään yksittäisen oppitunnin.

Löydät oman alueesi eräkummineuvojan tai eräkummin alla olevasta taulukosta. Neuvoja pitävät listaa oman alueensa eräkummeista ja löytävät sopivan vapaaehtoisen eräharrastajan esimerkiksi kouluusi vierailulle.

Eräkummien kaverit, Suomen Vapaa-ajankalastajien kalakummit liikkuvat myös ympäri Suomea.
www.vapaa-ajankalastaja.fi >

Alla olevaa eräkummineuvojien ja eräkummien listaa päivitetään jatkuvasti. Jos et löydä omaa aluettasi listasta, niin ei hätää, sillä rakennamme parhaillaan verkostoa koko maan kattavaksi.

Ollaan yhteydessä!

Sosiaalinen yhteisö: Eräkummit Facebookissa

Alueelliset Eräkummineuvojat Ja/tai eräkummit

Uusimaa

Ekenäs, Snappertuna, Bromarv, Karis, Tenala  Linda Lehtikangas 045 6782 990 linda.lehtikangas@hotmail.com
Esbo, Strömfors, Liljendal, Lappträsk, Borgå, Lovisa, Sibbo, Vanda Patrick Ljunglin 050 3555 969 patrick.ljunglin@gmail.com
Mäntsälä, Hyvinkää, Tuusula, Järvenpää Tapio Rantanen 040 7672 942 tapio.rantanen@hotmail.com
Helsinki Paula Laukkanen 050 3472 400 helsinki@rhy.riista.fi
Espoo, Vihti, Karkkila, Lohja (Nummi-Pusula), Sammatti Pekka Weck 0400 271 630 pweck@welho.com

 

Pohjois-Savo

Kuopio Matti Kervinen 029 431 2234 matti.kervinen@riista.fi
Kiuruvesi, Pielavesi, Vieremä Hannele Saastamoinen   hannelesaastamoinen@gmail.com

 

Satakunta

Euran seudun Rhy Rauli Helin 0400 727 649 eura@rhy.riista.fi
Ala-Satakunnan Rhy, Huittinen Helena Manninen 050 550 2806 manninenhelena@gmail.com
Porin Rhy Mika Ketola 050 433 1616 mika.ketola@gmail.com

 

Pirkanmaa

Sastamalan Rhy Kari Kumpulainen 050 3481 599 sastamala@rhy.riista.fi

 

Varsinais-Suomi

Salon seudun Rhy Kari Salonen 044 5580 257 kjsalonen@netti.fi
Rymättylän-Merimaskun Rhy Jari Hörkkö 0400 699 567 jari.horkko@turku.fi
Vakka-Suomen Rhy Seppo Lohimies 050 5698 074 seppo.lohimies@elisanet.fi
Kalannin seudun Rhy, Uusikaupunki Osmo Luotonen 044 0718 565 osmo.luotonen@uusikaupunki.fi
Kalannin seudun Rhy, Uusikaupunki Jarmo Laaksonen 040 7719 600 jappe.laaksonen@gmail.com
Kemiönsaaren/Kimitonejdens JVF Pontus Enestam 040 5903 122 kimitonejdens.svf@kitnet.fi
Kemiönsaaren/Kimitonejdens JVF Siv Vesterlund-Karlsson 045 1972 696 siv.versterlund.karlsson@gmail.com

Turunmaan saariston/Åbolands skärgårds JVF

Mickel Nyström 040 7755 830 mickel.nystrom@gmail.com
Pöytyän seudun Rhy Heli Paavola 02 94 312 343 heli.paavola@riista.fi
Laitilan seudun Rhy Miika Ylikarro 0400 860 489 miika.ylikarro@gmail.com
Mynämäen alueen Rhy Jukka Päivinen 0400 866 193 jukpai@hotmail.com
Perniön seudun Rhy Matti Oksanen 040 5458 240 matt.oksanen@gmail.com
Perniön seudun Rhy Jani Engblom 050 4694 985 engblom.jani@gmail.com

 

Rannikko-Pohjanmaa

Vasanejdens JVF Maria Lindström 050 5176 688 maria.lindstrom@netikka.fi
Karlebynejdens JVF Håkan Bystedt 040 7399 543 bystedtkokkola@gmail.com
Närpesnejdens JVF Hans Wickman 050 3407 089 botnia.plant@tawi.fi
Närpesnejdens JVF Jessica Ekström 045 8468 808 rosalineekstrom@gmail.com
Malaxnejdens JVF Anita Storm   storm.anita@hotmail.com

 

Etelä- ja Pohjois-Pohjanmaa

Lapua Henri Harju 044 9888 805  
Oulu Seija Jussinniemi 040 7325 623 s.jussinniemi@kotinet.com
Oulu Arto Saastamoinen 050 4203 035 hoytshooter.as@gmail.com
Oulu Reijo Hirvonen 0400 291 989 reijo.hirvonen@gmail.com

 

Keski-Suomi

Viitasaari Timo Kiiski 040 5907 488 timo.kiiski@netti.fi
Muurame Maija Valtakoski 044 2818 401 maija.valtakoski@muurame.fi
Jyväskylä, Tikkakoski Jani Nuijanmaa 045 1532 003 jani.nuijanmaa@gmail.com

 

Etelä-Karjala

Lemi Minna Kuitto 050 5312 212 mkuitto@gmail.com
Lappeenranta Minna Kilpiä 041 3676 761 minna.kilpia@elisanet.fi

 

Lappi

Tornio Tomi Pannimaa 044 3995 204 tomi.pannimaa@pp.inet.fi