Eräkummi on vastuullinen metsästyksen ja kalastuksen harrastaja tai muu eränkävijä, joka vapaaehtoistyönä tutustuttaa lapsia ja nuoria eränkäynnin saloihin. Tavoitteena on, että lapset ja nuoret rohkaistuvat ja oppivat liikkumaan luonnossa, oppivat kunnioittamaan ja tuntemaan luontoa sekä ymmärtävät kestävän kalastuksen ja metsästyksen periaatteet. Kokeneen eränkävijän johdolla lapset ja nuoret tutustuvat aiheeseen toiminnallisten tehtävien avulla luonnossa. Eräkummin voi kutsua myös koululle pitämään yksittäisen oppitunnin.

Oman alueesi eräkummineuvojan löydät alla olevasta taulukosta. Neuvojat auttavat etsimään alueen eräkummeista sopivan eräharrastajan esimerkiksi vierailulle kouluusi. Jos et löydä omaa aluettasi listasta, voit olla yhteydessä joko Seija Jussinniemeen (s.jussinniemi(a)kotinet.com) tai Tapio Rantaseen (tapio.rantanen(a)hotmail.com).

Eräkummien kaverit, Suomen Vapaa-ajankalastajien kalakummit liikkuvat myös ympäri Suomea.
www.vapaa-ajankalastaja.fi >

Eräkummit Facebookissa >

Alueelliset Eräkummineuvojat

Uusimaa

Itä-Uusimaa Joija Tikkanen   joija@hotmail.com
Itä-Uusimaa Tapio Rantanen 040 7672 942 tapio.rantanen@hotmail.com
Helsingin seutu Paula Laukkanen 050 3472 400 helsinki@rhy.riista.fi
Vihti, Karkkila, Lohja (Nummi-Pusula), Sammatti Pekka Weck 0400 271 630 pweck@welho.com
Nurmijärvi, Espoo Virpi Kallankari 050 5898 777 vippe.kallankari@luukku.com

Varsinais-Suomi

Vakka-Suomen seutu Seppo Lohimies 050 5698 074 seppo.lohimies@elisanet.fi
Kemiönsaaren seutu Pontus Enestam 040 5903 122 enestam.pontus@gmail.com

Pirkanmaa

Sastamalan seutu Kari Kumpulainen 050 3481 599 sastamala@rhy.riista.fi

Keski-Suomi

Konginkankaan seutu Tiia Liimatainen 045 8595 295 tintti1984@hotmail.com
Jyväskylän seutu Maija Valtakoski 044 2818 401 maija.valtakoski@gmail.com

Pohjois-Savo

Pielaveden seutu Joija Tikkanen   joija@hotmail.com
Kiuruvesi, Pielavesi, Vieremä Hannele Saastamoinen   hannelesaastamoinen@gmail.com

Etelä-Karjala

Etelä-Karjala Minna Kuitto 050 5312 212 mkuitto@gmail.com
Etelä-Karjala Joija Tikkanen   joija@hotmail.com

Rannikko-Pohjanmaa

Karlebynejden Markus Björklund 040 7399 543 karleby@rhy.riista.fi

Pohjanmaa

Etelä-Pohjanmaa Kimmo Rintanen 40530518 rintanen.kimmo@netikka.fi
Oulun seutu Matti Pulkka 044 583 2376 matti.pulkka@obn.fi
Pohjois-Pohjanmaa Seija Jussinniemi 040 7325 623 s.jussinniemi@kotinet.com

Kainuu

Kajaani Juha Aalto 044 5861 458 korpiaallon@gmail.com

Lappi

Rovaniemen seutu Jannaliina Jussinniemi   jannaliina.jussininemi@gmail.com
Tornion seutu Tomi Pannimaa 045 3315 392 tomi.pannimaa@pp.inet.fi